Bezplatné parkování v Adršpašských skalách se promítne do cen vstupného. I těm, co přijedou vlakem.

Server idnes.cz dnes zveřejnil článek o plánovaném zrušení poplatků na parkovištích u skalního města v Adršpachu. Souběžně se má zvýšit cena vstupného, čímž se má výpadek z parkovišť kompenzovat. Údajně by mělo dojít ke zrychlení odbavení aut a redukci kolon. Jenže to znamená, že si připlatí i ti, kteří autem nepřijedou. A to některým nepřijde správné.

V minulém roce stálo o prázdninách plné vstupné 100 Kč, po zbytek roku 70 Kč. Nyní to bude od dubna do října 120 Kč (rodinné vstupné 320 Kč), od listopadu do března pak 50 Kč (rodinné vstupné 130 Kč). Za parkování se doposud platilo 70 Kč.

Kolaps dopravy, který oblast skalních měst postihuje zejména díky náporu polských návštěvníků loni zaznamenal kdekdo. Méně lidí už ví o snaze alespoň část turistů dostat do veřejné dopravy. Z polské strany zavedením (obnovením) přeshraničního železničního spojení, z české strany protažením dalšího spěšného vlaku od Chocně do Adršpachu během turistické sezony.  Budou mít tyto vlaky potenciál, pokud (pro většinu lidí pohodlnější) cesta autem nebude znamenat další náklady za parkovné? Budou potenciální, vlakem cestující lidé mít motivaci vlak opravdu použít, pokud budou za návštěvu platit stejně jako ti kdo přijedou autem? Vyřeší se problém nadměrné dopravy v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko tím, že se zruší poplatek za parkování u jeho nejnavštěvovanějšího cíle místo toho, aby byla snaha přivézt tam co nejvíce lidí vlakem?

Jaký máte názor na toto opatření? Je pro vás zvýšení vstupného omlouvané snahou zrychlit tok individuální dopravy přijatelné i v případě, že do skal pojedete vlakem? Vyjádřete se!


Úvodní foto: Tomáš Ságner

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 3

  1. Petr David napsal:

    Nebude to dlouho trvat a po mnoha letech vyjedou vlaky z Polska i z našeho vnitrozemí do Adršpachu. Nyní přichází naprosto nepochopitelný krok, podpora individuální dopravy, v podstatě znehodnocení práce lidí, a možná i zmaření nemalých finančních prostředků. Tomu, kdo takovýto tah vymyslel, tomu bych doporučil seznámit se s principem dopravy ve Švýcarsku a o věci zapřemýšlet, co je pro přírodu potřebné. Díky přebujelému automobilizmu se vlastně zvýší cena pro ty, kteří přijedou vlakem, nebo přijdou po svých. Zvrácená logika!
    Co na to CHKO?

  2. Honza Pásler napsal:

    https://www.novinky.cz/domaci/470816-doprava-do-adrspachu-kvuli-naporu-turistu-zkolabovala.html
    A je to tady! Okamžitě hlavy dolů – u správy CHKO. A adršpašští občané na to snad na podzim u voleb také nezapomenou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..