Náchodské nádraží je finalistou v anketě Nejkrásnější nádraží ČR

Budova náchodského nádraží, která prošla v nedávné době kompletní rekonstrukcí, se dostala do finále ankety Nejkrásnější nádraží ČR (pro rok 2017). Má tak šanci zařadit se k dalším východočeským nádražím, které v této anketě zvítězily v předchozích letech – Chocni, Ostroměři a trutnovskému hlavnímu nádraží.

Líbí se vám současný stav nádraží? Hlasovat v anketě můžete tady.

Soutěž o titul Nejkrásnější nádraží ČR je prezentací dobrých příkladů v péči o prostředí železničních stanic a zastávek. Týká se budov, ostatních objektů i jejich okolí. Smyslem soutěže je zlepšit prostředí železničních nádraží, stanic a zastávek. Soutěž motivuje obce, města a zaměstnance vlastnických a správních institucí k zodpovědnější péči o svěřený majetek. Prostřednictvím soutěže upozorňujeme veřejnost na stav našich nádraží, chválíme dobrou práci lidí, kteří o „svá“ nádraží dobře pečují, a dáváme dobrý příklad ostatním.

Soutěž probíhá od roku 2007. Kandidáty na titul navrhuje veřejnost, která také rozhoduje o vítězi.  Soutěž rychle získala velkou popularitu. V roce 2014 hlasovalo celkem 3 450 hlasujících. Finanční přínos se pohybuje v řádu miliónů korun. Výsledky jsou vyhlašovány v Senátu za účasti senátorů, představitelů Ministerstva dopravy, Správy železniční dopravní cesty, Českých drah a dalších dopravců, vesnic a měst s oceněnými nádražími a lidí, kteří se o stav stanic – finalistů přímo zasloužili.


Zdroj textu popisu soutěže a obrázků: nejnadrazi.cz

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 4

 1. Horváthová napsal:

  Nachod

 2. elbun napsal:

  na těchto fotkách mi chybí ta piha na kráse, a to výpravní budova, která to tam docela hyzdí, kam se poděla????

 3. Petr David napsal:

  Náchodské nádraží bylo postaveno v roce 1874 podle tehdy používaných normálií. Tvar se tedy shodoval např. s budovou v Novém Městě. V roce 1911 došlo k podstatnému zvětšení budovy a ke změně tvaru střechy. Řekl bych, že potud to ještě šlo. V 80. letech dostalo nádraží první ránu- mramorové obklady, palubkový podhled a další nesmysly. Nedávno šla k zemi vodárna, která tvořila spolu s budovou pěkný celek. To asi nestačilo a tak ke konečnému znehodnocení došlo až nyní.
  Je pravda, že na publikovaných fotografiích nevypadá budova vyloženě tragicky (to jí dává možná šanci uspět, protože málokterý hlasující se půjde podívat na peron). Celý dojem se podle mého názoru o 180° změní při pohledu z blízka, tedy ze vzdálenosti, jak ji uvidí každý cestující. Při zateplování se „povedlo“ veškeré ozdobné prvky zapustit do fasády a použité obkladové desky snad soupeří s předchozím mramorem. Navázání naaranžované nadokenního klenutí na spodek okna, jak barevně, tak i tvarově je asi korunou všeho.
  Budova je podle mého názoru znehodnocena, jedná se ale o můj pohled, který nechci nikomu vnucovat. Přestože jsem zažraný patriot a fanda místních tratí, budu hlasovat pro jiné nádraží.
  Tip na výlet: kdo chce vidět na 026 opravdu krásné a neponičené nádraží, ať se zajede podívat do Bohdašína.

 4. Jan Klobouk napsal:

  Souhlasím s názorem, že budova náchodského nádraží byla z hlediska architektonického znehodnocena. Ovšem nejen rekonstrukcí samotnou, ale již stavbou autobusového terminálu, jehož střechy naprosto nádražní budovu nerespektují, zakrývají přední a boční část a z celého prostoru vytvářejí jakýsi esteticky zoufalý přílepek. (Viz. první foto, kde boční střecha zakrývá nápis Náchod – ovšem to je ten nejmenší prohřešek, který se dá napravit. Bude ho však někdo ještě řešit?). Ale není vše hotovo! V příštím roce bude zbořena a nově vystavěna část, kde jsou nyní výpravčí, ale hlavně v celém prostoru dráhy – včetně nádražní budovy budou probíhat práce na zřízení dálkového ovládání železničních stanic Bohuslavic nad Metují, Nového Města nad Metují, Václavic a Hronova. Co bude s výpravnimi budovami v těchto stanicích po opuštění dopravními zaměstnanci je ale již jiná otázka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..