Rychlejší spojení z Hradce do Náchoda: Ožívá myšlenka tunelu pod Vysokovem?

Na náchodské radnici se sešli starostové vybraných obcí, aby diskutovali o spojení Hradce Králové s Trutnovem, Náchodem a Broumovem. Vyjádřili souhlas se zpracováním studie, která by měla navrhovat konkrétní opatření pro rozvoj železniční infrastruktury. Tu by měl ještě letos začít vytvářet odbor strategie SŽDC. Součástí opatření by mělo být i vybudování tzv. Vysokovské spojky. Projekt má podporu Královéhradeckého kraje.

Vysokovskou spojkou je myšleno vybudování nového přímého spojení České Skalice a Náchoda, jehož součástí by byl asi kilometr dlouhý tunel pod obcí Vysokov. Dnes je při cestě mezi těmito městy nutné dvakrát měnit směr – ve Starkoči a Václavících – což jízdní dobu značně prodlužuje. Cílem je, aby jízdní doba Hradec Králové – Náchod byla 30 minut, dnes je jízdní doba cca 50-55 minut. O této spojce se již dříve mluvilo, dokonce byla zanesena v územním plánu, ale v jiné trase než se bude uvažovat nyní – na trať 032 se měla napojovat ve Starkoči ve směru od Trutnova, nová verze bude Starkoč míjet a napojení by mělo být na úrovni vysokovské průmyslové zóny.

Dle dostupných materiálů by se po modernizaci dalších úseků mělo zrychlit spojení nejen do Náchoda, ale i dále směrem do broumovského výběžku. Trať by byla v celé délce elektrifikována. Výrazně polepšit by si měli i cestující z Trutnovska, kde návrh zvažuje prodloužení trati ze Svobody nad Úpou do Pece pod Sněžkou s jízdní dobou Hradec Králové – Trutnov 60 minut a Trutnov – Pec pod Sněžkou 30 minut. Trať by též byla elektrifikována.

Porovnání současných cestovních dob s těmi, které by byly úpravách železniční sítě na Náchodsku a Trutnovsku 

Samozřejmě není nic rozhodnuto. Teprve zmíněná studie řekne, zda je vůbec technicky možné tunel postavit a vyčíslí náklady na jeho stavbu (momentálně se náklady odhadují na 1 miliardu Kč). Pokud by bylo vše tak, jak je popsáno, zrealizováno, Náchodsko by získalo velice rychlé a kvalitní spojení s krajským městem, které by výrazně konkurovalo silniční dopravě.


Zdroj: Královéhradecký kraj, Český rozhlas Hradec Králové

Obrázek: Královéhradecký kraj

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Petr David napsal:

    http://www.rozhlas.cz/hradec/zpravy/_zprava/vlaky-ziskaji-dalsi-p rechod-do-polska-mohla-by-se-obnovit-preprava-mezi-mezimestim-a-m ieroszowem–1743358

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..