Vlakem z Kudowy do Wałbrzychu

Předminulou neděli jsme si udělali výlet do polského Wałbrzychu. Říká se o něm, že je jedním z nejošklivějších měst v Polsku, tak jsme se byli přesvědčit. A jak to tedy je? Čtěte dál!

Díky tomu, že první autobus jede z Náchoda do Kudowy až v 9:10, a vlak odjíždí v 9:21 – autobusu ujede, bylo nutné zajistit si odvoz na kudowské nádraží. To se naštěstí povedlo, a tak jsme mohli vyrazit novou chloubou dopravce Koleje Dolnośląskie – motorovou jednotkou známou u nás jako „RegioShark“. O jejich pořízení jsme psali v říjnu. A jaké jsou pocity z jízdy? Jednotka má svižné rozjezdy a dost intenzivní brzdy. Horská trať jí nedělala žádný problém, ten nastal až v rovině před zastávkou Stary Wielisław, kde se vlak zastavil a nechtěl rozjet. Chudák pan strojvedoucí běhal z jednoho stanoviště na druhé, ale vše dopadlo dobře a po asi deseti minutách se jelo dál. Měli jsme trochu obavy z přestupu v Kłodzku (náš vlak pokračoval do Wrocławi), ale připoj počkal. Bylo by to nepříjemné, nabídka spojů z Kłodzka do Wałbrzychu není zrovna velká, a tak by jsme si na další vlak dost počkali, pokud bychom se rovnou nevrátili do Kudowy nebo nezměnili plán a neprojeli se přes Wrocław (měli jsme Skupinovou víkendovou jízdenku KHK + Polsko).

IMG_7281

SA139-014 před odjezdem z Kudowy

IMG_7285

Interiér SA139-014

IMG_7286

Ve vlaku nechybí ani zásuvky na připojení telefonu nebo notebooku. Ovšem nefungovaly…

Z Kłodzka jsme jeli již „obyčeným“ szynobusem SA135-008. I na trati Kłodzko-Wałbrzych je vidět snaha o zlepšení a zrychlení. Kolem Nowe Rudy se vlak slušně rozjel, stále jsou však místa kde rychlost spadne i na 30 km/h. Rovněž přejezd dvoukolejných mostů, kde je druhá kolej snesena a skrz dřevo je vidět dolů, není pro slabší povahy. Týká se to i mostu mezi tunelem pod Małym Wołowcem (mj. nejdelším železničním tunelem v Polsku) a stanicí Wałbrzych Główny. Vlak byl poloprázdný, cestující by se spočítali na prstech jedné ruky. Předchozí vlak z Kudowy byl plnější, na každé zastávce někdo přistoupil a z Kłodzka dále na Wrocław už byl plný.

IMG_7301

Snesená druhá kolej na mostě ve Wałbrzychu

IMG_7303

SA135-008 po příjezdu do stanice Wałbrzych Glówny

Z hlavního nádraží se dá do centra dostat autobusem městské dopravy, my však počkali chvíli na osobní vlak ze SPG a popojeli na zastávku Wałbrzych Miasto. Aspoň kousek jsme se svezli novou soupravou Newag 31WE-003 „Impuls“. Zastávka Wałbrzych Miasto prošla důkladnou rekonstrukcí, a to jak nástupiště a informační systém, tak samotná budova zastávky a její interiér. Na polské poměry velmi příjemné.

IMG_7308

Vlak relace Szklarska Poręba Górna – Wrocław Główny přijíždí do stanice Wałbrzych Główny

IMG_7310

Nové nástupiště zastávky Wałbrzych Miasto s jednotkou 31WE-003

IMG_7311

Pohled od nástupiště, které je trochu stranou, směrem k budově zastávky

IMG_7312

Podchod od nástupiště k budově zastávky. Tomu, že jsou stěny bez graffiti možná přispívá kamerový systém.

Přímo naproti zastávce Wałbrzych Miasto stojí hotel Sudety, který místnímu prostředí u frekventovaného průtahu městem na kráse nepřidá. Raději jsme tento prostor opustili a autobusem se přemístili do centra. Na přilehlé zastávce potěšila digitální tabule s odjezdy nejbližších spojů. Vozový park místního dopravce ZDKiUM je alespoň podle toho, co jsme viděli, tvořen nízkopodlažními autobusy Solaris, ve kterých je instalovaná wifi – fungovala bez problému.

IMG_7314

Hotel Sudety naproti zastávce Wałbrzych Miasto

IMG_7315

Digitální tabule s nejbližšími odjezdy

Oproti našim představám nás centrum překvapilo, čekali jsme něco úplně jiného. Opravené domy v německém stylu, rekonstruované náměstí, no něco, o čem se nedá rozhodně tvrdit, že je to nepěkné. I proto si myslím, že Wałbrzych není tak ošklivý, jak se tvrdí. Jistě, jsou zde místa, kde to vypadá, „že to musí každou chvílí spadnout“, to ale není případ centra, kam jako turista vyrazíte, a vzhledově horší čtvrti jsou ve městech po celém světě.

IMG_7318

Centrum Wałbrzychu – radnice

IMG_7319

Centrum Wałbrzychu

IMG_7320

Centrum Wałbrzychu – Rynek

IMG_7324

Kościół Świętych Aniołów Stróżów

IMG_7326

Pohled na město z Góry Parkowe

Abychom se nemuseli vracet zpátky přes Kłodzko a Kudowu, zvolili jsme trochu neobvyklou variantu – autobusem městské dopravy jsme dojeli na hranici v Golińsku, pěšky došli do Meziměstí a poté pokračovali vlakem. Linka 15 jezdí do Mieroszówa, jen dva spoje denně pokračují dále ke státní hranici. My však měli to štěstí, že jsme nemuseli pochodovat už z Mieroszówa, k hranici to odsud není úplně blízko. Jízdenka jak po městě, tak na hranici stála 2,80 PLN, platnost byla 60 minut. Je možné pořídit i celodenní jízdenku za 10 PLN, ta se ale neprodává u řidiče.

IMG_7327

Solaris na konečné zastávce Golińsk, Granica Państwa

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..