Wrocław a její dopravní zajímavosti

Minulou neděli jsem měl možnost podívat se do polské Wrocławi, a při této příležitosti jsem se rozhodl zmapovat místní dopravní systém. Protože jsem zde nebyl poprvé, použiji snímky i z předchozích návštěv.

Wrocław je hlavním městem Dolnoslezského vojvodství a má něco přes 600 000 obyvatel. Městskou dopravu zajišťují tramvaje a autobusy, přes řeku Odru je však možné dopravit se též krátkou lanovkou. Po železnici má město přímé spojení s různými kouty Polska, mezinárodně je pak spojení do Česka (Lichkov, Ústí nad Orlicí, Pardubice), donedávna též jezdily přímé vlaky do německých Drážďan a do Hamburku. Vlaky odjíždějí z nově opraveného hlavního nádraží. Mimo jiné je možné odsud jet novým pendolinem.

_igp6531

Rekonstruovaná budova hlavního nádraží

_igp6533

Modernizací též prošla všechna nástupiště

_igp6535

Jeden z mnoha dálkových vlaků, které odsud jezdí do různých koutů Polska

img_1129

Polské pendolino

Tramvaje a autobusy provozuje městský dopravní podnik MPK Wrocław. Zajímavostí jsou tramvajové linky s označením „plus“, na které jsou nasazovány tramvaje značky Škoda s designem Porsche (obdoba těch, které v Praze vyřazují). Tyto tramvaje ale jezdí i na jiných linkách. Dále je možné spatřit velké množství rekonstruovaných (a několik málo původních) Konstalů a též několik částečně nízkopodlažních tramvají Protram.

img_1182

Nejnovější typ wrocławské tramvaje z plzeňské Škodovky

img_1177

V provozu je též několik kusů nerekonstruovaných tramvají Konstal. Modernizované tramvaje mají nová čela a uprostřed pouze jedny dveře

img_1178

Na významných zastávkách jsou cestující o odjezdech informováni pomocí digitálních tabulí

Tramvajovou síť doplňují autobusy, zejména značek Volvo, Mercedes a Solaris. Autobus vás zaveze také na letiště. Ale pozor, odjíždí z ulice Dworcowa, nikoliv ze zastávek přímo před nádražím.

Od roku 2013 je možné se přes řeku Odru přepravit lanovou dráhou „Polinka„. Tato krátká lanovka, provozovaná Politechnikou Wrocławkou, se nachází poblíž tramvajového uzlu Plac Grunwaldzki, kam se dá dojet pohodlně tramvají. Jednosměrná jízdenka stojí 3 zł, na druhé straně je možné nastoupit do tramvaje na zastávce Plac Wróblewskiego.

img_1185

Nástupní stanice lanové dráhy „Polinka“

img_1187

Míjení kabin lanové dráhy nad řekou, jízda trvá asi dvě minuty

Za návštěvu stojí též tzv.“vlak do nebe“, který dominuje prostoru poblíž zastávky Plac Strzegomski. Lokomotiva „stojí“ takovým způsobem, že to opravdu vypadá, jako by jela „do nebe“.

_igp6557

Vlak do nebe

Wrocław stojí z dopravního hlediska za návštěvu, ať už díky relativní blízkosti českých hranic i díky celkem dobrému vlakovému spojení, které umožňuje podniknout sem celodenní výlet. Dobré spojení pro celodenní výlet je i z Kudowy Zdrój.

———

Foto: Viktor Zerzán

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..