České dráhy ruší Včasné jízdenky, cestování vlakem lidem bez státních slev podraží. Tipy, jak ušetřit i po těchto změnách

S platností od pátku 14. září 2018 ruší České dráhy nabídku “Včasná jízdenka Česko” a nahrazuje ji “SuperAkční jízdenkou”. Ta se však od původní nabídky liší tím, že se vydává jen na určité relace (a jen do přímých vlaků) a je vázaná na konkrétní spoj. Zároveň se na vybraných relacích zavádí “Akční jízdenka”, která je oproti SuperAkční o něco dražší, ale má pevnou cenu a lze ji využít v libovolném vlaku jako v minulosti. Bohužel se v tomto případě zúžil počet relací a třeba Náchod z této nabídky vypadl.

SuperAkční jízdenka se dá pořídit pouze na eshopu, Akční jízdenka i u pokladny. Nabídka SuperAkčních jízdenek se může dynamicky měnit s ohledem na poptávku pro vybrané relace.

České dráhy se tímto krokem snaží motivovat cestující využívat méně vytížené spoje a dosáhnout rovnoměrnější obsazenosti vlaků během celého dne.

Včasné jízdenky zakoupené v předstihu před touto změnou jsou platné.

Pro lepší představu, o jaké změny se jedná, si uveďme příklad na spojení Náchod – Praha pro cestujícího se slevou IN25 ve druhé třídě. Včasná jízdenka zakoupená z Náchoda do Prahy na středu 26. září 2018 stála 129 Kč, lze ji použít na libovolný vlak (spojení uvedené na jízdence a všechny následující během dne), a to přes Nymburk i Pardubice. Nyní se pro stejnou relaci nabízí za stejnou cenu (jako SuperAkční jízdenka) pouze jedno spojení, a to ranní rychlík R 950 Dobrošov a jízdenku nelze využít na žádné jiné spojení. Všechny ostatní spoje se prodávají za 171 Kč při cestě přes Nymburk a 182 Kč při cestě přes Pardubice, což jsou ceny za obyčejnou jízdenku se slevou IN25. Oproti původní ceně, na kterou se dalo dostat je to rozdíl 42 Kč, resp. 53 Kč.

I přes tuto změnu lze pořídit jízdenku levněji, je ale třeba cestu rozdělit na dva úseky – Náchod-Hradec Králové a Hradec Králové-Praha. Z Hradce do Prahy totiž platí (ovšem pouze ve vlacích jedoucích přes Nymburk) ona SuperAkční, resp. Akční jízdenka. Pojďme si nyní spočítat cenu jízdenky po této “fintě”:

Jízdenka IN25 z Náchoda do Hradce Králové stojí 53 Kč a lze ji využít na zakoupený spoj nebo na libovolný následují spoj. Z Hradce Králové do Prahy lze koupit buď SuperAkční jízdenku za 75 Kč nebo Akční jízdenku za 84 Kč podle toho, jestli chceme mít vázanost na konkrétní vlak. Vždy ale musíme jet přes Nymburk, cesta přes Pardubice není dovolena. Cena za cestu z Náchoda do Prahy se tak rázem sníží na 128 Kč, resp. 137 Kč, což jsou ceny podobné původním Včasným jízdenkám.

Při výše uvedeném kombinování jízdenek je vždy nutné počítat s tím, že pokud budete v Hradci Králové přestupovat na vlak, pro který máte zakoupenou SuperAkční jízdenku, a přestup nestihnete, jízdenka propadne. Proto jako nejlepší řešení doporučuji kombinaci s Akční jízdenkou, která je nepatrně dražší, ale není vázaná na konkrétní vlak a v případě ujetí přípoje lze využít následující spoj.


Zdroj: České dráhy

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 4

 1. Vondrouš J. napsal:

  Je třeba doplnit / na to jste zapoměli/, v době výluky Hradec Králové – Praskačka cestující s jízdenkou přes Nýmburk , mohou jet – využít náhradní spojení bez doplatku přes Pardubice. Viz výlukový jízdní řád.
  Viz zavedená tarifní výjimka od 9. záží do 24. září 2018.

  Dříve to bylo v době výluky Hradec Králové – Poděbrady od 15. srpna do 8. září 2018.

  • Viktor Zerzán napsal:

   Bohužel o této skutečnosti e-shop mlčí a pokud si naklikám spojení HK-Praha na nějaký den, kdy ještě bude výluka, jsem nucen jet přes Pardubice, bez akčního jízdného. Pokud jako “přes” zadám Chlumec nad Cidlnou, nabízí se mi pro změnu spojení pouze přes Ostroměř.

   Navíc jsem při hledání spojení Náchod – Praha narazil na to, že pokud dám vyhledání spojení na vlak R950 přímo v e-shopu, toto – navíc přímé – spojení není nalezeno, funguje po pouze přes vyhledávač a následným proklikem do e-shopu na úvodní stránce webu cd.cz. Tak se to chová teď při výluce, ale setkal jsem se s tím i v době bezvýlukové.

   • Vondrouš J. napsal:

    V době výluky z Hradce Králové – Praskačka do Prahy a opačně jsem na akční jízdenku přes Nymburk jel bez problému přes Pardubice, a zde to platí, viz omezený provoz ČD, na nádraží jsou vyvěšeny informace o výlukách včetně jízdy oklikou bez doplatku a výlukový jízdní řád, tam je potřeba se podívat a přečíst. S pojení od R950 v Hradci Králové je rozvracené, není návaznost na NAD, a R950 z Praskačky do Prahy, proto je povoleno a doporučeno jet přes Pardubice.

 2. Nika napsal:

  Toto teda faakt podělali, jezdila jsem do Brna na včasnou jízdenku za 170Kč a ted mne to bude stát 250Kč.Jako at žijou slevy pro důchodce a děti a zaplatíme to my v produktivním věku.At se jdou vycpat a lidi budou více jezdit regiojety.To pojedu o deset kč dráž s ním oklikou a s jiným komfortem.Pardubice Břeclav je vůbec za super cenu oproti českým dráhám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..