Osobním vlakem do Polska oficiálně už v sobotu. Zkoušky již probíhají, szynobus byl dnes v Meziměstí

V sobotu 28. dubna 2018 vyjede první oficiální obnovený osobní vlak přes hraniční přechod Meziměstí – Mieroszów. Stane se tak po čtrnácti letech od ukončení pravidelné osobní dopravy na tomto přechodu na konci března 2004. Úplnému zastavení osobní dopravy předcházelo zrušení pravidelného rychlíku Praha – Meziměstí – Wrocław v prosinci 2002.

Nově obnovené vlakové spoje budou mít úplně jinou podobu než mívaly kdysi. Celkem čtyři páry budou jezdit během turistické sezóny od konce dubna do začátku září o víkendech (a v další vybrané dny). Jejich hlavním posláním bude doprava polských turistů do skalních měst v Teplicích nad Metují a Adršpachu, ale umožní i českým cestovatelům navštívit Polsko. Ranní spoj pojede z Wrocławi do Adršpachu, odkud se vrátí do Wałbrzychu, dvakrát se otočí do Meziměstí, nakonec zajede zpátky do skal v Adršpachu vyzvednou návštěvníky a odveze je zpět (až) do Wrocławi.

Dopravcem na české straně bude GW Train Regio (GWTR), na polské straně Koleje Dolnośląskie (KD). Budou připraveny cenově dostupné nabídky GWTR, například jednosměrná jízdenka Meziměstí – Wałbrzych (Wałbrzych Miasto) bude stát 30 Kč, „síťová“ jízdenka GWTR+Polsko pak jednotlivce vyjde na 120 Kč a umožní navštívit města Wałbrzych a Jelenia Góra nebo zámek Książ a přejet státní hranici i mezi Lubawkou a Královcem (spoj Sędzisław – Trutnov, který bude provozován ve stejné dny jako spoje přes Meziměstí, z počátku s náhradní autobusovou dopravou Sędzisław – Kamienna Góra). Více o cenách a rozsahu platnosti na stránkách GWTR. Pro upřesnění dodejme, že na české straně platí jízdenky pouze ve vlacích GWTR, na polské straně jen ve vlacích KD. Na českých úsecích bude platit tarif IREDO (jízdenka do zóny Meziměstí až do Mieroszowa, jízdenka do zóny Královec až do Lubawky, stejně tak síťové jízdenky IREDO – ve všech případech ale jen pro směr jízdy z Česka do Polska, v opačném ne). Pozor, u dopravce GWTR neplatí žádné jízdenky Českých drah.

Na vlacích budou nasazeny polské motorové jednotky, kterým se říká „szynobus“. Jedna z těchto jednotek, konkrétně SA134-006, dnes celkem čtyřikrát zavítala do Meziměstí během zkušebních jízd, jak dokládají následující snímky:


Foto: Tomáš Ságner

Zdroje: gwtr.cz, facebook.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..