Petice za záchranu náchodských „šraněk“

Mechanické závory na jižním zhlaví náchodské stanice byly v říjnu demontovány, aby byly v rámci probíhající rekonstrukce trati nahrazeny novým, moderním zařízením. To se nelíbí některým občanům a politikům, proto vznikla petice, kterou chtějí její organizátoři tuto situaci změnit.

Je jasné, že po modernizaci tratě a zavedení dálkového řízení není možné ponechat závory ve stavu, kdy jsou ovládány manuálně. Dle slov organizátorů však není problém ponechat původní závory s výpletem a místo manuálního pohonu použít elektrický dálkový pohon.

Protože rekonstrukce trati je v plném proudu, nezbývá na změnu příliš času. Petici je možné podepsat do přibližně půlky listopadu v Náchodě v knihkupectví na pěší zóně a v antikvariátu na Masarykově náměstí.

Zdroj: Náchodský swing, Facebook

Foto: Viktor Zerzán

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 2

  1. Petr David napsal:

    Náchod se probouzí, ale bohužel pozdě. Zbouraná vodárna, nepříliš zdařilá rekonstrukce nádražní budovy a výměna závor. Nádherné místo, ráj pro fotografy. Výpravní budova šla opravit citlivě, autobusák se dal řešit i s vodárnou. Jednu závoru dát k vodárně a vlk se nažral a koza zůstala celá! Škoda.

  2. Dle Náchodský zpravodaj číslo 1/2019 strana 1.) Viz zpráva v tomto znění: Novou položkou do rozpočtu je nákup a umístění mechanických závor, které nedávno díky modernizaci trati demontovalo SŽDC u náchodského nádraží. Tomu předcházela petice za „záchranu šraněk“ a mé jednání jako starosty města s generálním ředitelem Správy železniční a dopravní cesty, s. o. A mám pro vás dobrou zprávu. Toto jednání bylo úspěšné a SŽDC je ochotno městu Náchodu tyto závory odprodat tzv. za cenu šrotu, předpokládáme částku cca 10-20 tis. Kč. V současné chvíli máme za sebou jednání
    s ředitelem organizační jednotky SŽDC v Hradci Králové. Umístění závor zajistí na své náklady a toto dnes již historické zařízení posunou pouze o pár metrů v blízkosti původního přejezdu, kde bude trvalou připomínkou a součásti železniční historie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..